یکشنبه 29 خرداد 1384

نخستين مو ضعگيري در انتخابات :احساس خطر ملي و وخامت افزون تر وضعيت حقوق بشر در ايران

عمادالدين باقي:
بايد ائتلاف گسترده‌اي براي حمايت از هاشمي تشكيل شود
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران 1384/03/29

عماد‌الدين باقي ، فعال سياسي و رييس انجمن دفاع از حقوق زندانيان، در جمع خبرنگاران از هاشمي رفسنجاني در دور دوم انتخابات رياست جمهوري حمايت كرد.


به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، ايسنا، وي كه در دفتر كار خودبا خبرنگاران سخن مي‌گفت، درباره‌ي علت سكوت پيش از جمعه و علت شكستن سكوتش در بعد از انتخابات گفت:« به دو دليل قبلا سخني نمي‌گفتم چون رأي‌آوردن هر يك از نامزدهاي طيف اصلاح‌طلب را به نفع اصلاحات مي‌دانستم، در ثاني اعتقاد داشتم كه يكي از نقاط ضعف فعاليت‌ها در كشورمان اين است كه شاهد آميختگي خيلي نابهنجار در نقش‌ها و كاركردها هستيم، من در مورد جبهه‌ي دموكراسي‌خواهي و حقوق بشر هم صحبت نكردم، چون بيش از آن‌كه يك اكشن حقوق بشري خالص باشد،يك اكشن سياسي انتخاباتي بود، بايد بپذيريم كه اگر يك جامعه‌ي مدني مي‌خواهيم برپا كنيم، اولين شرط آن تقسيم كار و تفكيك نقش‌ها و مرزبندي بين كارهاي حزبي و سياسي با فعاليت‌هاي NGO هاست.»


وي درباره‌ي علت اعلام موضع خود گفت:« امروز هم اگر به اين نتيجه رسيده‌ام كه نبايد سكوت كرد،به همان دليلي است كه سكوت كرده بودم .من نه به عنوان رييس انجمن دفاع از حقوق زندانيان بلكه به عنوان يك فعال حقوق بشر و در چارچوب همان رشته‌ي تخصصي خودم ترديد ندارم، اگر درانتخابات جمعه آقاي هاشمي پيروز نشود، وضعيت حقوق بشر به وخامت خواهد گراييد و مسأله‌ي زندان و زنداني بسيار حاد خواهد شد، اگر امروز با لابي و مذاكره با قوه‌ي قضاييه مي‌توانيم مسأله‌اي از زندانيان را حل كنيم، فردا فعاليت‌هاي ما محدود مي‌شود و حتي آقاي شاهرودي و نيروهاي اصلاح‌طلب قوه‌ي قضاييه هم به حاشيه رانده مي‌شوند.»


باقي در تحليل خود از تركيب طيف اصولگرايان اينگونه ابراز عقيده كرد:« جناح راست دو بخش دارد. بخش متصلب بنيادگرا و راست سنتي. راست سنتي به اصول و برخي ضوابط اخلاقي پايبند است و مي‌توان با او گفت‌وگو كرد، اما آن بخش بنيادگرايش هيچ اصلي جز قدرت را نمي شناسد و برايش اصالت ندارد، اگر به قدرت برسند يك سيستم آمريت و تابعيت به وجود مي‌آيد. اگر بنيادگرايي در ايران رشد كند، حقوق بشر سال‌هاي سال به محاق مي‌رود و دستاوردهاي ما در اين مدت كه با محنت‌ها و رنج‌هاي فراواني به دست آمده است، به باد مي رود.»


باقي در ادامه گفت:« اين كه مي‌گويند اصلاحات برگشت‌ناپذير است، نمي‌تواند درست باشد، چون در تاريخ مثال‌هاي زيادي در برگشت‌پذيري آن ديده مي‌شود، مثل افغانستان كه پس از خروج شوروي يك حكومت مردمي نسبي به وجود آمد، اما طالبان به قدرت رسيد و افغانستان عقب‌گرد كرد. تجربه‌ي تاريخ نشان مي‌دهد امكان بازگشت به عقب هست و اگر اين‌ها به قدرت برسند ما به عقب برمي‌گرديم، نه به قبل از دوم خرداد. چون در زمان قبل از دوم خرداد، به هر حال فضاي تنفس وجود داشت و فشار و ناامني بود، اما در كنارش چند نشريه منتشر مي شد و دگرانديشي وجود داشت، اگر اين‌ها به قدرت برسند فضا خيلي بسته‌تر مي شود.»


وي همچنين ادعا كرد:« همچنين خطر تحريك جامعه‌ي جهاني به اقدام عليه ايران وجود دارد،رييس جمهور كسي است كه پرچم شخصيت و حيثيت يك ملت است، بنابراين انگيزه‌ي ملي و عرق ناسيوناليسيتي هم كفايت مي كند كه به هاشمي رأي دهيم و بي‌تفاوت نباشيم.»


اين فرد فعال در عرصه‌ي حقوق بشر در ادامه با بيان اينكه «احساس خطر ملي مي كنم» و «از موضع يك فعال حقوق بشر زنگ خطر را به صدا در مي‌آورم» گفت:« صداي پاي لوپن مي آيد و همچنان كه در فرانسه راست‌گراها و چپ‌گراها متحد شدند و او رأي نياورد،بايد اصلاح‌طلبان و بخشي از عقلاي جناح راست متحد شوند كه كانديداي مقابل هاشمي رأي نياورد.آنها به راست عقلايي هم رحم نمي كنند نمونه‌ي آن حذف شيخ عطار از همشهري است.»


وي تأكيد كرد:«بايد ائتلاف گسترده‌اي تشكيل شود و الان هم مسأله شخص نيست، ما و خيلي‌ها نسبت به هاشمي انتقاداتي داشته و داريم؛ اما آنچه كه مطرح است خطر عاجل و ملي است.»


به گزارش ايسنا، وي انتقاد به هاشمي را به روزهاي آينده موكول كرد و گفت:« فصل نقد و انتقاد نيست ما بايد همه‌ي بحث‌ها را براي آينده بگذاريم و در برابر خطر نظامي‌گري دست به ائتلاف ملي بزنيم. نكته‌ي مهم اين كه مردم فكر مي كنند به خاطر اكثريت نسبي هاشمي رأي مي آورد و نياز جدي به رأي دادنشان نيست. خطر بزرگتر است و هاشمي بايد با فاصله‌ي بسيار زياد، پيروز شود تا بنيادگرايان منزوي شوند. بايد تجربه‌ي دوم خرداد را تكرار كنيم و فاصله آرا بايد 80 به 20 يا 70 به 30 برسد.»


وي خاطرنشان كرد:« الان مسأله‌ي شخص هاشمي نيست. نقدهايمان به وي را براي بعد از انتخابات بگذاريد. الان بايد تصور كنيم كه حداقل‌ها آزادي به رفراندوم گذاشته شده است. به همين دليل تحريميان هم بايد به خاطر مصالح فوري و كلي‌تر در انتخابات شركت كنند. البته با مشاركتي كه مردم نشان دادند خط تحريم ناكام ماند.

براي ما مهم اين است كه وضع از اين كه هست بدتر نشود، كه با آمدن هاشمي وضع از اين كه هست بدتر نمي شود.»


وي با بيان اين كه يكي از دلايل تحريك من براي حمايت از هاشمي،‌برخورد تمسخرآميز كانديداي مقابل وي با پرسش خبرنگاري در مورد زندانيان سياسي است، گفت:« بايد با تمام توان به صحنه آمد و جلوي بروز يك فاجعه را گرفت.»
---------------------------------------------------------------
هاتف نيوز
یکشنبه 29 خرداد 1384

عماد الدين باقي:
با رياست جمهوري احمدي نژاد حقوق بشر در ايران به خطر مي افتد
احساس خطر مي كنم ؛ حقوق شهروندي در شرف تهديد و نابودي است
مطمئن هستيم در دوره هاشمي فضايي براي تنفس كردن خواهيم داشت


--------------------------------------------------------------------------------

عماد الدين باقي در جمع خبرنگاران داخلي و خارجي در حاليكه دائما تاكيد مي كرد نگران وضعيت حقوق بشر است ، گفت: احمدي نژاد نماينده تندروهاست كه اگر رئيس جمهور شود مشكل ساز خواهد شد و حقوق بشر در ايران به خطر مي افتاد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني " هاتف " عضو انجمن دفاع از حقوق زندانيان درباره موضع گيري جديدش با توجه به سكوت قبلي اش در قبال انتخابات افزود: هر چند معتقدم به عنوان يك فعال حقوق بشر نبايد وارد حوزه سياست شوم اما آنچه در حال حاضر براي من در اولويت است يكي آن مي باشد كه اگر نظامي ها بخواهند وارد جريان سياسي كشور شوند، براي كشور خطرناك بوده و از طرفي ديگر از منظر حقوق بشر احساس خطر مي كنم كه حقوق شهروندي در شرف تهديد و نابودي است . چون وقتي خبرنگاران از كانديداي اصولگرا روز گذشته راجع به زندانيان سياسي پرسيدند او هيچ ارزشي براي آنها نگذاشت و آنان را ناديده گرفت و گفت: كدام زنداني سياسي منظورتان زنداني سياسي درامريكاست؟
باقي در ادامه سخنانش تصرح كرد: يك نكته را فراموش نكنيد كه جز احمدي نژاد بقيه محافظه كارها ، بخشي از آرايشان مال اصلاح طلبها است ، زيرا آنان شعارهاي اصلاح طلبان را عنوان كردند.
وي در پاسخ به پرسش خبرنگاري كه اين انتخابات را عليرغم عدم تمايل تعداد زيادي از مردم به حضور در انتخابات به علت وجود فساد سياسي ، غير منتظره خواند گفت: اين اتفاق غير منتظره نبود. دردوره اول حضور خاتمي محافظه كاران 7 ميليوني راي آوردند و در دور دوم رياست جمهوري خاتمي هم مجموع آراي كانديداي محافظه كار ، بيش از 6 ميليون شد ، احمدي نژاد هم چيزي بيش از آن راي نياورد بلكه ميزان راي هايش كمتر هم هست . اما در دوره هاي قبل چون اصلاح طلبان به طور متمركز حضور داشتند، خاتمي 22 ميليوني راي آورد و تبديل به يك پيروزي غير قابل باور شد اما در اين دوره به علت شكسته شدن آراي اصلاح طلب ها ، اين اتفاقات افتاد كه از اين هم نبايد نتيجه گرفت مردم نسبت به اصلاحات و حقوق بشر بي علاقه شده اند.
باقي با بيان اينكه دموكراسي نيم بند و متزلزلي در ايران داريم تاكيد كرد: به دليل متزلزل بودن دموكراسي ، انگيزه قوي تري براي ائتلاف داريم من معتقدم جنبش اصلاحات ضعيف شده اما شكست نخورده و فقط در ساخت سياسي ، در راه آن سد ايجاد شده است. اما دموكراسي همچنان راه خود را ادامه مي دهد. نمونه اش هم فعاليت بخشي از اصلاح طلبان در حوزه اجتماعي است كه به نهادسازي دموكراسي مشغولند. در حال حاضر ما نگران دفن شدن پيكر بيمار اصلاحات هستيم. زيرا در 2 سال گذشته شاهد رشد گفتمان و ادبيات حقوق بشر در ايران بوديم.
وي درپاسخ به پرسش ديگري مبني بر اينكه نظر شما درباره اعتراض ديروز كروبي به نحوه برگزاري انتخابات چيست؟ گفت: اعتراض ايشان نسبت به همان چيزي بود كه ما نگران آن هستيم. هر چند پيشنهاد كروبي به رهبري پيشنهاد خوبي بود اما به 2 دليل عملي نخواهد شد اول آنكه زماني براي رسيدگي و انجام خواسته آقاي كروبي وجود ندارد. دوم كه محافظه كاران به هيچ وجه اجازه نخواهند داد بازي بين برد و باخت تبديل به بازي برد - برد براي اصلاح طلبان شود و رقابت بين كروبي و هاشمي باشد.
رئيس انجمن دقاع از حقوق زندانيان با اظهار به تلاش برخي سازمانها براي افزايش آراي كانديداي مورد نظرشان گفت: ما خبر داريم كه تعدادي از فرماندهان ارشد نظامي طي تشكيل جلسه اي به علت عدول قاليباف از مواضع آنها تصميم گرفتند از احمدي نژاد حمايت كنند كه نتيجه آن چنين شد.
باقي در پاسخ به سوال خبرنگاري كه پرسيد" انتخاب رئيس جمهور در حال حاضر بين بد و بدتر است. چون هاشمي هم پرونده درخشاني نداشت. شما چه فرقي بين احمدي نژاد و هاشمي مي بينيد كه فراخوان دهيد مردم به هاشمي راي بدهند" گفت:تعبير بد و بدرتر تعبير مناسبي نيست . تعبير مناسب تر آن است كه ما مطمئن هستيم در دوره هاشمي فضايي براي تنفس كردن خواهيم داشت اما اگر احمدي نژاد بيايد بسياري از فضاهاي موجود براي تنفس كردن را از دست خواهيم داد.نكته دوم اينكه هاشمي در برنامه خودش در موارد 10 گانه اي حمايت خود از حقوق بشر و تقويت NGO ها را اعلام كرده است.
حالا اگر هاشمي اين موارد را در اجرا عملي نكند همين كه اين حرفها را به زبان آورده كافي است تا از او بخواهيم به آنها عمل كند.
و اين فرد تفاوت دارد با كسي كه آشكارا دشمني اش را با حقوق بشر اعلام مي كند.
در خاتمه اين نشست مطبوعاتي باقي به علت نظارت استصوابي نهمين انتخابات رياست جمهوري را نسبتا دموكراتيك دانست و گفت: از آنجا كه نظارت استصوابي يك نظارت حقوقي نيست و يك نظر ايدئولوژيك است باعث مي شود انتخابات به طور كامل با اصول دموكراسي منطبق نباشد.

گزارش تصويري خبرگزاري هاتف

 

آخرين مطالب
بايگاني ماهانه - ميلادي
 January 2021 [12]
 December 2020 [10]
 November 2020 [16]
 October 2020 [8]
 September 2020 [13]
 August 2020 [5]
 July 2020 [10]
 June 2020 [9]
 May 2020 [12]
 April 2020 [14]
 March 2020 [13]
 February 2020 [11]
 January 2020 [7]
 December 2019 [7]
 November 2019 [6]
 October 2019 [11]
 September 2019 [10]
 August 2019 [9]
 July 2019 [8]
 June 2019 [5]
 May 2019 [10]
 April 2019 [7]
 March 2019 [8]
 February 2019 [14]
 January 2019 [5]
 December 2018 [12]
 November 2018 [6]
 October 2018 [4]
 September 2018 [6]
 August 2018 [8]
 July 2018 [7]
 June 2018 [8]
 May 2018 [5]
 April 2018 [6]
 March 2018 [8]
 February 2018 [10]
 January 2018 [8]
 December 2017 [7]
 November 2017 [5]
 October 2017 [4]
 September 2017 [4]
 August 2017 [1]
 July 2017 [5]
 June 2017 [2]
 May 2017 [6]
 April 2017 [3]
 March 2017 [2]
 February 2017 [7]
 January 2017 [8]
 December 2016 [2]
 November 2016 [3]
 October 2016 [4]
 September 2016 [1]
 August 2016 [2]
 July 2016 [2]
 June 2016 [4]
 May 2016 [1]
 April 2016 [3]
 February 2016 [1]
 January 2016 [4]
 December 2015 [2]
 November 2015 [4]
 October 2015 [1]
 September 2015 [1]
 August 2015 [6]
 July 2015 [1]
 June 2015 [4]
 May 2015 [3]
 February 2015 [5]
 January 2015 [6]
 November 2014 [5]
 October 2014 [1]
 September 2014 [5]
 August 2014 [1]
 July 2014 [1]
 June 2014 [3]
 May 2014 [2]
 April 2014 [3]
 March 2014 [2]
 February 2014 [2]
 January 2014 [2]
 December 2013 [5]
 November 2013 [4]
 October 2013 [3]
 September 2013 [4]
 August 2013 [5]
 July 2013 [6]
 June 2013 [1]
 May 2013 [1]
 March 2013 [1]
 February 2013 [3]
 January 2013 [2]
 December 2012 [4]
 November 2012 [3]
 October 2012 [4]
 September 2012 [3]
 August 2012 [2]
 July 2012 [5]
 June 2012 [3]
 May 2012 [2]
 April 2012 [3]
 March 2012 [4]
 February 2012 [4]
 November 2011 [1]
 October 2011 [2]
 September 2011 [1]
 July 2011 [4]
 December 2010 [6]
 November 2010 [2]
 October 2010 [3]
 September 2010 [4]
 August 2010 [2]
 July 2010 [1]
 June 2010 [3]
 May 2010 [4]
 April 2010 [5]
 March 2010 [1]
 February 2010 [2]
 January 2010 [1]
 December 2009 [6]
 November 2009 [6]
 October 2009 [11]
 September 2009 [4]
 August 2009 [12]
 July 2009 [6]
 June 2009 [9]
 May 2009 [9]
 April 2009 [6]
 March 2009 [7]
 February 2009 [9]
 January 2009 [9]
 December 2008 [7]
 November 2008 [1]
 October 2008 [1]
 August 2008 [1]
 June 2008 [4]
 April 2008 [6]
 March 2008 [2]
 February 2008 [3]
 January 2008 [1]
 December 2007 [1]
 October 2007 [2]
 September 2007 [9]
 August 2007 [19]
 July 2007 [9]
 June 2007 [13]
 May 2007 [22]
 April 2007 [6]
 March 2007 [7]
 February 2007 [7]
 January 2007 [18]
 December 2006 [5]
 November 2006 [6]
 October 2006 [10]
 September 2006 [7]
 August 2006 [11]
 July 2006 [8]
 June 2006 [16]
 May 2006 [16]
 April 2006 [7]
 March 2006 [16]
 February 2006 [11]
 January 2006 [5]
 December 2005 [17]
 November 2005 [14]
 October 2005 [8]
 September 2005 [13]
 August 2005 [22]
 July 2005 [8]
 June 2005 [17]
 May 2005 [28]
 April 2005 [12]
 March 2005 [13]
 February 2005 [13]
 January 2005 [19]
 December 2004 [16]
 November 2004 [30]
 October 2004 [41]
 September 2004 [15]
 August 2004 [18]
 July 2004 [29]
 June 2004 [25]
 May 2004 [21]
 April 2004 [18]
 March 2004 [12]
 February 2004 [6]
 January 2004 [13]
 December 2003 [24]
 November 2003 [22]
 October 2003 [16]
 September 2003 [11]
 August 2003 [14]
 July 2003 [3]
 June 2003 [2]
 May 2003 [8]
 April 2003 [4]
 March 2003 [6]
 February 2003 [3]
 January 2003 [4]
 November 2002 [12]
تماس
 emad_baghi at hotmail.com
دريافت با اي ميل
:: براي آگاهي از مطالب تازه، آدرس اي ميل خود را در کادر زير وارد نماييد:

اطلاعات جانبي
::  تاکنون 1491 مطلب و 706 نظر در اين سايت منتشر شده است.
:: براي مشاهده آمار بازديدکنندگان سايت مي توانيد را کليک نماييد.
::  نسخه اکس ام ال اين سايت را در اينجا مشاهده نماييد.
:: اين سايت توسط برنامه مووبل تايپ3.121 طراحي و اجرا شده است.
::  کليه حقوق اين سايت بر اساس امتياز Creative Commons  متعلق به عمادالدين باقي است.