جمعه 5 آبان 1385

راديو آلمان: نقض حق نويسندگى و آزادى بيان در ايران

راديو آلمان(دويچه وله)26.10.2006
سانسور و ندادن مجوز چاپ كتاب در ماههاى اخير در ايران بسيارى از ناشران را به آستانه تعطيلى كشانده و شوق كار را از نويسندگان گرفته است. اين موضوعى است كه در روزهاى اخير نويسندگانى چون محمود دولت آبادى و عمادالدين باقى در سخنان خود به آن اشاره كرده‌اند. عمادالدين باقى، نويسنده، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر در ايران، در نامه‌اى سرگشاده از تشديد محدوديتهايى كه براى ناشران و نويسندگان قائل شده‌اند و آسيبهايى مى‌گويد كه نقض حق نويسندگى و آزادى بيان بر فرهنگ جامعه و نيز بر زندگى اجتماعى و مادى اهل فرهنگ وارد مى‌آورد.

مصاحبه‌گر: کیواندخت قهاری

آقای عمادالدین باقی، انگیزه شما از نوشتن نامه‌ای که هم‌اکنون سرگشاده است خطاب به وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیوان عدالت ادارى کشور چه بوده است؟

عمادالدین باقی: انگیزه اصلی من این بوده که بتوانم صدایم را به گوش مردم، خوانندگان کتابهایم و به گوش مسئولین و متولیان کشور برسانم، چون در چندماه اخیر مکررا پیغام داده‌ام، تماس گرفته ام با دفتر وزیر ارشاد که جلسه‌ای ترتیب بدهند که در مورد عدم صدور مجوز برای این کتابها گفتگو بکنیم و ببینیم مشکل چيست، پاسخ ندادند. بعد نامه را ارسال کردیم و بازهم پاسخی نیامد طبیعتا تنها راهی که باقی می‌ماند این است که ما صدای خودمان را به شکل عمومی‌تر منعکس کنیم. این انگیزه اصلی بود و همچنین انگیزه دیگر من اعتراض به این وضع بود، اعتراض به وضعیتی که نویسندگان و اصحاب فرهنگ و نشر را در کشور دارد زمینگیر می‌کند و یک خسارت ملی وارد می‌کند و به‌شدت به حوزه فرهنگ این کشور آسیب می‌رساند. در واقع یک واکنش اعتراضی بود به این رفتارها با حوزه فرهنگ، کتاب و اهل قلم.

بنابراین شما هنوز نمی‌دانید که چرا جلوی انتشار ۷ کتابی را که شما در این نامه ازشان اسم برده‌اید گرفته‌اند؟

عمادالدین باقی: یکی از عجایب این است، بدون اینکه توضیحی بدهند کتاب را ممنوع از انتشار مي كنندیعنی حتا وقتی ناشر پرسیده که چه فرازی؛ چه عبارتی و چه پارگرافی از کتاب مشکل دارد، این را منعکس بکنند تا تغییر بدهیم کما اینکه در سنوات گذشته هم اینطور بوده ، حتا در دوران آقای خاتمی تعدادی از کتابهای من که چاپ شد، از اداره بررسی کتاب اطلاع دادند که بعضی از عبارات و پاراگرافها از نظر آنها مشکل دارد و باید حذف بشود و من به دلیل اینکه اصولا فردی نسبی‌گرا هستم و معتقد نیستم که اگر نتوانیم صددرصد دیدگاهها را بیان بکنیم، بایستی كاملا از کار کتاب و نشر صرفنظر کنیم، بلکه معتقدم که هر مقدارش را که توانستیم انتشار بدهیم، همین را غنیمت بشماریم. لذا آنموقع وقتی به من می‌گفتند که چه قسمت‌هایی از کتاب باید حذف بشود، ما هم حذف می‌کردیم. الان بعضی از این کتابها را نگاه بکنید، شاید دهها مورد عباراتی حذف شده که بجایش نقطه‌چین گذاشته‌ شده است. اما در مورد اخیر وقتی ناشر مراجعه کرده و سوال کرده، پاسخ داده اند که از طرف هیات نظارت گفته شده است که به این کتابها مجوز نداده‌اند. یعنی نه در مورد یک بخش یا یک پارگراف، اساسا راجع به کتاب و نویسنده مشکل دارند. و باز عجیب‌تر اینکه اینها را شفاهي عمل می‌کنند، یعنی فکر می‌کنند نباید سند به‌دست کسی بدهند و همه اینها شفاهی صورت می‌گیرد به این دلیل که فردا بتوانند براحتی تکذیب کنند. شما ببینید، همه جوره افراد را دچار مضیقه می‌کنند، هم نفی و منع می‌کنند چاپ کتاب را، هم توضیح نمی‌دهند چرا و هم اینکه نقطه‌ نظراتشان را مکتوب نمی‌کنند و این یک مقداری قیم مابی است. من نمی‌دانم چرا یک عده‌ای بخودشان اجازه می‌دهند که بجای نویسنده فکر کنند، برای او تصمیم بگیرند و یک سیستم پادگانی در عرصه فرهنگ ایجاد کنند. سیستم پادگانی معروف است به اینکه می‌گویند" ارتش چرا ندارد" و در ارتش اصولا نمی‌توانی بگویی چرا فلان کار انجام شده. آنجا نظام، نظام اطاعت است. مگرمی‌شود کتابی را منع کنند یا اجازه چاپ کتاب نویسنده‌ای را ندهند، بدون اینکه به او بگویند به چه دلیل و کدام عبارت است که به نظر آنها مشکل حقوقی دارد.

یعنی این کارشان خارج از چارچوب قوانین ایران دارد انجام می‌گیرد؟

عمادالدین باقی: بله. مثلا در همین نامه‌ای که من منتشر کرده‌ام یک قسمت از ضوابط نشر کتاب را آورده‌ام که تقریبا مثل قانون با آن رفتار می‌شود و مصوب شورای انقلاب فرهنگی است، که در آنجا مشخصا توضیح داده شده چه کتابهایی نمی‌توانند چاپ بشوند. حتا در آنجا گفته شده که اگر کتب ضاله هم باشند، می‌توانند چاپ بشوند بشرط اینکه مقدمه‌ای بر آن نوشته شود و شبهاتی که آن کتاب ایجاد می‌کند نقد بشوند درمقدمه. یا فرض کنید در مورد نقد سیستم جمهوری اسلامی هم باز آنجا گفته شده که می‌توانند کتاب را منتشر کنند، منتها بشرط اینکه این نقد، نقد علمی باشد. یعنی می‌خواهم بگویم اصل انتشار این کتابها را ممنوع نکرده‌اند و با آن ضوابط نشر شورای انقلاب فرهنگی می‌شود گفت که تقریبا تمام کتابهایی که وزارت ارشاد‌ از همه نویسندگان جلویشان را می‌گیرد، ۹۹درصد آنها مجازند و می‌توانند منتشر بشوندو هیچ منعی برای انتشارشان وجود ندارد.

عجیب این است که در کشور ما بجای اینکه حکومت و دستگاه حکومتی ملتزم به قانون باشند، این دیگران هستند که ملتزم به قانون‌اند و به حکومت مراجعه می‌کنند که چرا قانون را اجرا نمی‌کنی. حتا قوانین مصوب خودشان را متاسفانه زیر پا می‌گذارند. اساسا اصل صدور مجوز کتاب یک اصل غلط و برخلاف حقوق بشر است، برخلاف اصل آزادی بیان است. اینکه ما بگوییم آزادی بیان در صورتی که حکومت اجازه بدهد، تعبیر دیگرش می‌شود صدور مجوز کتاب. اینکه نمی‌شود در یک کشور نویسندگان که خودشان اهل فکر و تحقیق وتتبع هستند کتاب بنویسند، بعد چند نفر که معلوم نیست آنها دارای صلاحیت علمی هستنديا نه بصورت قیم مابانه تشخیص بدهند که این کتاب چاپ بشود یا نشود. همه‌جای دنیا، حتا در افغانستان و در همسایگی ما، در کشورهای همسایه مثل ترکیه( چه به رسد به جوامع دمکراتیک) اینجوری هست که کتابها منتشر می‌شوند و اگر پس از انتشارشان اشکالی داشت یا حق کسی ضایع شده بود، شاکی شکایت می‌کند و اگر با حضور هیات منصفه آن جرم محرز بشود،‌ یک جریمه مالی مقرر می‌کنند. اما این شیوه‌ای که اساسا انتشار کتاب را متوقف کنند به مجوز، این برخلاف موازین حقوق بشر و حتا برخلاف مقررات و قوانین داخلی ایران است.

آقای باقی، این جلوگیری از نشر کتاب چه پیامدها و آثاری بطور کلی داشته است؟

عمادالدین باقی: در حوزه فرهنگ آثارش را در درازمدت بهتر می‌شود دید. الان آنچیزی که عملا اتفاق افتاده این است که بسیاری از نویسندگانی که اساسا منبع درآمد و معیشت‌شان نوشتن کتاب و پروژه‌های تحقیقاتی است با تنگنای شدیدی مواجه شده‌اند، صنعت نشر در شرف ورشکستگی‌ست و به تبع آن افراد زیادی بیکار می‌شوند. دولتی که ادعا می‌کند آمده برای محرومیت‌زادیی و شعارش عدالت اجتماعی، عدالت اقتصادی و توجه به نیازمندیهای مادی مردم است، دارد گروهي از این جامعه را که اصحاب فرهنگ هستند و در واقع تحصیلکرده‌ها و نویسندگان در همه‌جای دنیا در حکم شعور هدایت کننده جامعه‌اند، اول اینها را در معرض آسیب قرار داده است. این مجموع اتفاقاتی‌ست که دارد می‌افتد. از حیث ملی هم ضربه بسیار سنگینی به کشور دارد وارد می‌شود. طبق برآوردی که من در همین نامه انجام داده‌ام، ارقامی که از تولید جهانی کتاب بدست آورده‌ و محاسبه‌اش را انجام داده‌ام، در حال حاضر سهم ما از تولید جهانی کتاب حدود یک چهارصدهزارم است. چه خسارت فرهنگی عظیم‌تر از اینکه ازهمین مقدار سهم ناچیز ما در تولید جهانی کتاب هم دارد دریغ می‌شود و همین چندتا کتاب را با تولید ناچیز دارند جلویشان را می‌گیرند. بهرحال عواقب و عوارض این را در آینده بیشتر می‌توان متوجه شد.

بعد مشکل تازه‌ای که ایجاد کرده‌اند در دوره دولت جدید این است که کتابهایی که قبلا مجوز گرفته‌اند، همه‌ی مجوزها را دارند باطل می‌کنند و معتقدند که بایستی همه آنها دوباره بیایند و مجوز بگیرند. حتا اگر از وزارت ارشاد فعلی هم دوباره مجوز گرفتند،‌ در صورت تجدید چاپ، مجددا باید بروند مجوز بگیرند. یعنی مدام برای هر چاپ، هر کتاب باید دوباره بررسی بشود و حتا کتابهایی بودند که در دوره قبل به آنها مجوز دائمی داده بودند، مجوز آنها را هم لغو کردند و معتقدند که همیشه باید گریبان و حلقوم نویسنده و ناشر دست وزارت ارشاد باشد. بنابراین برای هربار چاپ کتاب باید دوباره مراجعه کنند. کجای این كار، اخلاقی، حقوقی یا انسانی‌ و یا فرهنگی است؟

آيا کتابهایی را که در زمان آقای خاتمی مجوز گرفته‌اند،‌ می‌خواهند دوباره بررسی کنند، چون شک دارند به صلاحیت کسانی که آن دوره کار کرده‌اند؟

عمادالدین باقی: اصلا عجیب‌تر ازهمه اينكه به خودشان هم شک دارند چون گفته‌اند، نه تنها در دوران آقای خاتمی کتابهایی که مجوز داده شده باید دوباره بیایند مجوز بگیرند، حتا خودشان هم مجوز دائمی به هیچ کتابی نمی‌دهند. یعنی الان خودشان هم اگر مجوز بدهند، برای یکبار چاپ می‌دهند. برای چاپ بعدی شما باید دوباره مراجعه کنید. یعنی به این وسیله می‌خواهند همیشه حلقوم نویسنده و ناشر را در چنگ خودشان داشته باشند و این خلاف حق مسلم آزادی بیان و حق آزادی اندیشه است. الان سیستمی که پیش گرفته شده، بخصوص با ترکیب افرادی که بررسی‌کننده‌اند( چون زمان آقای خاتمی سعی کرده بودند یک عده از افراد فرهنگی و دانشگاهی را برای اداره بررسی كتاب بیاورند) الان به نظر می‌رسد که با توجه به حجم کار و برای سرعت درصدور جواز، یک لیست تهیه کرده‌اند از نویسندگان و کار خودشان را آسان کرده‌اند. یک لیست از نویسندگان را گذاشته‌اند جلوشان وگويي قرار بر این است که اساسا زحمت بررسی کتاب این قبیل افراد را بخودشان ندهند. چون اگر الان شما بخواهید یک مجوز کتاب بگیرید، این مجوز ماهها طول می‌کشد و شما تصورش را بکنید، این حجم کتاب را که اینها نمی‌توانند بررسی کنند، حتا یکسال یا دوسال بعد جواز بدهند، پس کار خودشان را راحت کرده‌اند و یک لیست از نویسنده‌ها را جلویشان گذاشته‌اند و بنا دارند اینها را اساسا بررسی نکنند. کما اینکه به ناشر کتاب من وقتی ایشان پرسیده که چه قسمت‌هایی از کتاب اشکال دارد که یا اصلاحش و یا حذفش كنيم یا یک سانسور داوطلبانه انجام بدهيم تا بقیه کتاب بتواند چاپ بشود، اظهار داشته اند که هیات نظارت گفته که به این کتابها اجازه چاپ داده نشود. یعنی اصلا دیگر نیازی به بررسی نیست. شما می‌فرمایید زمان می‌برد،‌ زحمت می‌برد، اینها کار خودشان را آسان کرده‌اند و به یکسری از نویسندگان احتمالا می‌خواهند اجازه نشر کتاب ندهند. این یک کار خیلی حیرت‌آوری‌ست، یعنی یک نوع ممنوع‌القلم کردن غیررسمی. ممنوع‌القلم کردن افراد بدون صدور حکم دادگاه و بدون پرداخت هزینه. این در حالی‌ست که بسیاری از این نویسندگان اساسا در چارچوب مقررات موجود دارند قلم می‌زنند.

آقای باقی بسیار سپاسگزارم که وقت‌تان را در اختیار ما قرار دادید.
http://www2.dw-world.de/persian/menschenrechte/1.201338.1.html
 

آخرين مطالب
بايگاني ماهانه - ميلادي
 November 2020 [16]
 October 2020 [8]
 September 2020 [13]
 August 2020 [5]
 July 2020 [10]
 June 2020 [9]
 May 2020 [12]
 April 2020 [14]
 March 2020 [13]
 February 2020 [11]
 January 2020 [7]
 December 2019 [7]
 November 2019 [6]
 October 2019 [11]
 September 2019 [10]
 August 2019 [9]
 July 2019 [8]
 June 2019 [5]
 May 2019 [10]
 April 2019 [7]
 March 2019 [8]
 February 2019 [14]
 January 2019 [5]
 December 2018 [12]
 November 2018 [6]
 October 2018 [4]
 September 2018 [6]
 August 2018 [8]
 July 2018 [7]
 June 2018 [8]
 May 2018 [5]
 April 2018 [6]
 March 2018 [8]
 February 2018 [10]
 January 2018 [8]
 December 2017 [7]
 November 2017 [5]
 October 2017 [4]
 September 2017 [4]
 August 2017 [1]
 July 2017 [5]
 June 2017 [2]
 May 2017 [6]
 April 2017 [3]
 March 2017 [2]
 February 2017 [7]
 January 2017 [8]
 December 2016 [2]
 November 2016 [3]
 October 2016 [4]
 September 2016 [1]
 August 2016 [2]
 July 2016 [2]
 June 2016 [4]
 May 2016 [1]
 April 2016 [3]
 February 2016 [1]
 January 2016 [4]
 December 2015 [2]
 November 2015 [4]
 October 2015 [1]
 September 2015 [1]
 August 2015 [6]
 July 2015 [1]
 June 2015 [4]
 May 2015 [3]
 February 2015 [5]
 January 2015 [6]
 November 2014 [5]
 October 2014 [1]
 September 2014 [5]
 August 2014 [1]
 July 2014 [1]
 June 2014 [3]
 May 2014 [2]
 April 2014 [3]
 March 2014 [2]
 February 2014 [2]
 January 2014 [2]
 December 2013 [5]
 November 2013 [4]
 October 2013 [3]
 September 2013 [4]
 August 2013 [5]
 July 2013 [6]
 June 2013 [1]
 May 2013 [1]
 March 2013 [1]
 February 2013 [3]
 January 2013 [2]
 December 2012 [4]
 November 2012 [3]
 October 2012 [4]
 September 2012 [3]
 August 2012 [2]
 July 2012 [5]
 June 2012 [3]
 May 2012 [2]
 April 2012 [3]
 March 2012 [4]
 February 2012 [4]
 November 2011 [1]
 October 2011 [2]
 September 2011 [1]
 July 2011 [4]
 December 2010 [6]
 November 2010 [2]
 October 2010 [3]
 September 2010 [4]
 August 2010 [2]
 July 2010 [1]
 June 2010 [3]
 May 2010 [4]
 April 2010 [5]
 March 2010 [1]
 February 2010 [2]
 January 2010 [1]
 December 2009 [6]
 November 2009 [6]
 October 2009 [11]
 September 2009 [4]
 August 2009 [12]
 July 2009 [6]
 June 2009 [9]
 May 2009 [9]
 April 2009 [6]
 March 2009 [7]
 February 2009 [9]
 January 2009 [9]
 December 2008 [7]
 November 2008 [1]
 October 2008 [1]
 August 2008 [1]
 June 2008 [4]
 April 2008 [6]
 March 2008 [2]
 February 2008 [3]
 January 2008 [1]
 December 2007 [1]
 October 2007 [2]
 September 2007 [9]
 August 2007 [19]
 July 2007 [9]
 June 2007 [13]
 May 2007 [22]
 April 2007 [6]
 March 2007 [7]
 February 2007 [7]
 January 2007 [18]
 December 2006 [5]
 November 2006 [6]
 October 2006 [10]
 September 2006 [7]
 August 2006 [11]
 July 2006 [8]
 June 2006 [16]
 May 2006 [16]
 April 2006 [7]
 March 2006 [16]
 February 2006 [11]
 January 2006 [5]
 December 2005 [17]
 November 2005 [14]
 October 2005 [8]
 September 2005 [13]
 August 2005 [22]
 July 2005 [8]
 June 2005 [17]
 May 2005 [28]
 April 2005 [12]
 March 2005 [13]
 February 2005 [13]
 January 2005 [19]
 December 2004 [16]
 November 2004 [30]
 October 2004 [41]
 September 2004 [15]
 August 2004 [18]
 July 2004 [29]
 June 2004 [25]
 May 2004 [21]
 April 2004 [18]
 March 2004 [12]
 February 2004 [6]
 January 2004 [13]
 December 2003 [24]
 November 2003 [22]
 October 2003 [16]
 September 2003 [11]
 August 2003 [14]
 July 2003 [3]
 June 2003 [2]
 May 2003 [8]
 April 2003 [4]
 March 2003 [6]
 February 2003 [3]
 January 2003 [4]
 November 2002 [12]
تماس
 emad_baghi at hotmail.com
دريافت با اي ميل
:: براي آگاهي از مطالب تازه، آدرس اي ميل خود را در کادر زير وارد نماييد:

اطلاعات جانبي
::  تاکنون 1469 مطلب و 706 نظر در اين سايت منتشر شده است.
:: براي مشاهده آمار بازديدکنندگان سايت مي توانيد را کليک نماييد.
::  نسخه اکس ام ال اين سايت را در اينجا مشاهده نماييد.
:: اين سايت توسط برنامه مووبل تايپ3.121 طراحي و اجرا شده است.
::  کليه حقوق اين سايت بر اساس امتياز Creative Commons  متعلق به عمادالدين باقي است.